שתיית מים מבקבוקים

שתיית מים זה חיוני אך מה לגביי צורת ההגשה?

כפי שמרבית האנשים יודעים מומלץ לשתות לפחות 8 כוסות מים ביום. אבל אם פעם עצרתם לחשוב איזה מים אנחנו מכניסים לגוף שלנו? ואם הם באמת מספקים לנו את מה שהם אמורים? הרי בסופו של דבר המים מהווים מרכיב משמעותי ומרכזי בגוף האדם.

במצב נורמאלי גופינו מורכב מכ-70% מים. המים לוקחים חלק משמעותי בתהליכים רבים בגוף כמו פינוי פסולת, תהליך העיכול, הגנה על רקמות ואיברים, איזון הטמפרטורה בגוף ועוד, ובלעדיהם עלול אדם להגיע למצב של התייבשות.

מים איכותיים אמורים להיות מאוזנים ולהכיל מינרלים ומלחים בטווח מוגדר, רוב החברות המספקות מים מינראליים או מזוככים עומדות בטווח זה, אך הבעיה המרכזית נעוצה בצורה שבה מוגשים לנו המים – בקבוקי הפלסטיק.

בקבוקי הפלסטיק פוגעים גם בכם ולא רק בסביבה

בנוסף לתהליך הזיהום הסביבתי שהם גורמים, בקבוקי המים המיוצרים כיום עשויים לרוב מחומר הנקרא פוליקרבונאט או פוליקרבונאטים. חומר זה פולט כימיקל מסוכן ששמו לביספנול A העלול לגרום לשיבושים בתהליכים הורמונאליים בגוף ואף עלול לגרום להאצה בהתפתחות המינית אצל תינוקות.

מחקרים שבוצעו באוניברסיטת סינסנטי בארה"ב הוכיחו כי אין הבדל בכמות הכימיקל המופרש בין בקבוקי פלסטיק ישנים ובקבוקי פלסטיק חדשים, אך קיים הבדל משמעותי בין בקבוקים שנחשפו לטמפרטורות גבוהות (אפילו למספר שניות) לבין אלו שנחשפו למים בטמפרטורת החדר (מהירות שחרור הכימיקל היה גבוהה יותר פי 15-55 במים חמים לעומת מים קרים!).

בעולם המדעי אין עדיין הסכמה חותכת על הכמות המדויקת של לביספנול איי שמסוכנת לאדם, אבל יש הסכמה חד משמעית שמדובר בחומר מסוכן מאוד שגם במינונים נמוכים, במקרים מסוימים נמצא רעיל.

כדי להבחין בין סוגי הפלסטיק המסוכנים יותר לאלו שמסוכנים פחות חויבו החברות המשווקות בקבוקים לסמן אותם במספרים בתוך סימן המחזור.

הבקבוקים שהינם פחות מזיקים לבריאות הם אלו המסומנים במספרים: 2, 4 ו-5.

בקבוקים המסומנים המספרים 1,3 ,6 ,7 הם הבקבוקים שמפרישים אחוז גדול יותר של רעלים ובהם מומלץ לא להשתמש כלל.

אז בפעם הבאה שאתם קונים בקבוק משקה קל או בקבוק מים מינראליים "איכותיים" עשו טובה לעצמכם ובדקו את סימן המיחזור על הבקבוק ואם מופעים בו המספרים- 1, 3, 6 או 7 תחזירו אותו למקרר ותשתו בזכוכית.